Kserostomia: Objawy, przyczyny, leczenie

Choroby Układu Pokarmowego
Kseorostomia to podstępna choroba, która zwykle wywołana jest zmniejszoną produkcją ślinianek. Często idzie w parze z cukrzycą, niewydolnością nerek, zespołem Sjogrena, nadczynnością tarczycy, reumatoidalnym zapaleniem stawów, awitaminozą oraz schorzeniami o podłożu psychicznym, zwłaszcza depresją. Symptomem kserostomii jest długotrwała suchość odczuwalna w jamie ustnej, ale objawia się też wzmożonym pragnieniem; bólem, pieczeniem i paleniem języka, nieprzyjemnym zapachem z ust, problemami z mówieniem, zaburzeniami odczuwania smaku, szybko postępującą próchnicą, wygładzeniem języka oraz utratą wagi. Jeśli jest nieleczona, prowadzi do zaniku błony śluzowej, owrzodzeń w jamie ustnej, postępującej próchnicy zębów, a nawet ich utraty. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o kserostomii? Jak ją leczyć? Na co zwrócić uwagę?

Zmiany na ustach: O czym świadczą?

Opryszczka
Zmiany na ustach pod postacią krostek, pęcherzyków, przebarwień czy pęknięć, to jedne z najczęściej występujących dolegliwości. Usta stale narażone są na różne warunki atmosferyczne, m.in. wiatr, słońce czy mróz, przez co stają się suche i podrażnione. Jednak to nie jedyna przyczyna patologicznych zmian na ustach, które stanowią nie tylko problem estetyczny. Zajady, opryszczka, afty czy przebarwione usta mogą świadczyć o groźnych niedoborach lub poważnych schorzeniach. Zdarza się, że są symptomem takich chorób jak anemia, cukrzyca, zapalenie płuc czy zaburzenia pracy serca. Warto więc dowiedzieć się, czym najczęściej spowodowane są zmiany na ustach, jak im zapobiegać i jak leczyć. Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Domowe sposoby na afty

Skóra
Afty to niewielkie owrzodzenia i nadżerki jamy ustnej, które wywołują silny ból i duży dyskomfort. Pojawiają się zazwyczaj na języku, dziąśle, policzkach czy podniebieniu. Utrudniają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza spożywanie posiłków oraz picie ciepłych i zimnych napojów. Afty mogą powstawać z powodu nieodpowiedniej higieny, stresu, obniżonej odporności, niedoborów składników odżywczych czy też drobnych urazów mechanicznych. Zmiany mają postać płytkiej nadżerki o białym lub żółtym kolorze, której towarzyszy stan zapalny. Zwykle samoistnie znikają w ciągu kilku dni lub tygodni, jednak mają tendencję do nawrotów. Warto więc znać domowe sposoby na pozbycie się aft.
biały nalot język

10 sposobów na biały nalot na języku

Higiena jamy ustnej
Czy twój język jest suchy? Czy może masz również nieświeży oddech? Suchy język wygląda jak podziurawiony ser oraz pojawia się na nim biały nalot. Prawidłowo wyglądający język powinien być różowy i pokryty małymi brodawkami. Język jest silnymi mięśniem, który pomaga nam przełykać, mówić i oczywiście wyczuwać smak. Biała powłoka na języku powoduje pewien dyskomfort i jest wynikiem wielu problemów. Co jest przyczyną suchego języka i jak temu zapobiegać? Odpowiedź poznasz z dalszej części artykułu.
jama ustna

Jak oczyścić język za pomocą sody oczyszczonej?

Higiena jamy ustnej
Język i jama ustna to idealne siedlisko dla bakterii. Bakterie te zazwyczaj odpowiadają za nieświeży oddech. Potrafią się szybko namnażać, jeśli nie zadbamy o regularne oczyszczanie języka. Dbając o higienę jamy ustnej możemy zapobiec kaszlowi i innym infekcjom. Poznaj prosty sposób higieny jamy ustnej.
szczoteczka do zębów

Jak zdezynfekować szczoteczkę do zębów?

Higiena jamy ustnej
Jak często wymieniasz szczoteczkę do zębów? Co miesiąc, raz na trzy miesiące czy rzadziej?Może nie wiesz, ale każda używana szczoteczka jest wylęgarnią bakterii. Wiele osób kończy mycie zębów jedynie przepłukując szczoteczkę pod bieżącą wodą. Czy wiesz, że na twojej szczoteczce do zębów może znajdować się do 10 milionów bakterii? Czyszczenie szczoteczki do zębów jest bardzo ważne dla zdrowia całej rodziny. Pamiętaj, że podczas korzystania z niezdezynfekowanej szczoteczki wszystkie zarazki przenosisz do ust.
pierced tongue

Jak dbać o kolczyk w języku?

Biżuteria
Od wielu lat wśród młodych ludzi szerzy się moda na piercing, czyli ozdabianie różnych części ciała kolczykami. Jednym z popularniejszych miejsc, które jest przekłuwane w celu założenia biżuterii, stał się język. Przekłucie nie jest bolesne, ale ze względu na swoje umiejscowienie wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza kiedy rana jest jeszcze świeża.
Spierzchnięte usta

8 sposobów na spierzchnięte usta

Skóra sucha i wrażliwa
Zima to piękna pora roku, ale niestety te chłodne dni niekorzystnie wpływają na naszą skórę, włosy oraz usta. Usta są bardzo wrażliwe, szczególnie podczas tych zimowych dni jednak mimo wszystko należy je chronić przez cały rok. Przeczytaj kilka porad jak zaradzić spierzchniętym ustom i chronić je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.
Domowe sposoby na cofanie się dziąseł

3 domowe sposoby jak zatrzymać cofanie się dziąseł

Higiena jamy ustnej

Cofające się dziąsła mogą mieć wiele przyczyn. Nieodpowiednie szczotkowanie zębów lub problemy hormonalne mogą prowadzić do cofnięcia się dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. Skutkuje to nadwrażliwością zębów, ale też krwawieniem dziąseł i stanami zapalnymi. Czy istnieje naturalny sposób, który jest w stanie zatrzymać cofanie się dziąseł? Oczywiście. Są nawet trzy takie sposoby.

<iframe width="100%" height="439" src="https://interia.tv/embed-video?id=2290588&cid=INTERIA/portal/tipy&play=1&volumeOff=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

nieprzyjemny zapach z ust

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust?

Higiena jamy ustnej
Każdy chce, aby jego oddech był świeży i przyjemny. Nieprzyjemny zapach z ust może mieć wiele przyczyn, jednak istnieje dużo sposobów, aby go uniknąć. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i porad dotyczących likwidowania brzydkiego zapachu z ust.