samochód na chodniku

Jak wjeżdżać na krawężniki?

Nauka Jazdy
Parkowanie na krawężnikach to dla niektórych chleb powszedni. Liczba samochodów niestety rośnie odwrotnie proporcjonalnie do nowych miejsc parkingowych. Szukamy więc miejsc na chodnikach. Ale żeby na nie wjechać trzeba pokonać nierzadko wysoki krawężnik. Jak to zrobić, aby nie zepsuć zawieszenia dowiesz się poniżej.
jazda samochodem nocą

Jak bezpiecznie jeździć samochodem nocą?

Bezpieczna Jazda
Jazda nocą wydaje się być bardziej niebezpieczna niż jazda za dnia. I w sumie słusznie, choć w obu tych przypadkach trzeba zachować czujność, nie można sobie pozwolić na brak rozwagi. Podstawowa różnica między jazdą nocą, a za dnia to różnica w widoczności i warunkach jazdy. Jednak jazda nocą jest najogólniej mówiąc inna niż jazda w dzień. Mamy ograniczone pole widzenia, nie dostrzegamy wielu rzeczy w ciemności, tych które normalnie widzielibyśmy za dnia. Brak światła dziennego znacznie nas ogranicza. Jak zatem poradzić sobie z jazdą nocą? Jak się przygotować? Na co zwracać szczególną uwagę? Przeczytaj poniższe wskazówki, a znajdziesz odpowiedzi. Szczęśliwej drogi.
Jazda zimą

Jak wyjść z poślizgu?

Bezpieczna Jazda
Niektórym ludziom wydaje się, że świetnie poradzą sobie w każdych warunkach na drodze, dopóki sami nie wpadną w poślizg. Czasami to, co wydaje się być suchą nawierzchnią nagle zamienia się w gładką powierzchnię lodu a samochód przestaje nas "słuchać" i zachowuje się jak mu się w danym momencie podoba. Czasami zaczyna się kręcić wokół własnej osi, czasami zjeżdża do rowu a jeszcze kiedy indziej zmienia pas ruchu, i jedzie wprost na inne samochody jadące z naprzeciwka. Umiejętność zapanowania nad samochodem w takich sytuacjach może uratować życie tobie i twoim pasażerom.
Jazda samochodem zimą

Jak hamować na lodzie?

Bezpieczna Jazda
Zima już nadeszła i musi minąć parę dni, aż oswoimy się z nowymi warunkami na drodze. Jazda po zaśnieżonych i oblodzonych ulicach znacznie różni się od jazdy po suchej nawierzchni i nie chodzi tutaj wyłącznie o prędkość. Oprócz ograniczenia prędkości musimy pamiętać o trudnościach, jakie mogą się pojawić podczas nieumiejętnego hamowania na śliskiej powierzchni. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak prawidłowo hamować na lodzie.
jazda dieslem

Jak jeździć dieslem?

Doskonalenie Techniki Jazdy
Biorąc pod uwagę współczesne problemy z niedoborem paliw i koniecznością ograniczenia emisji spalin do środowiska, ludzie zaczęli szukać nowych możliwości napędzania swoich samochodów. Silniki diesla zasilane olejem napędowym są alternatywą dla zwykłych silników benzynowych.
ekonomiczna jazda samochodem

Jak jeździć ekonomicznie?

Doskonalenie Techniki Jazdy
Ceny paliw mogą w ciągu dnia podnieść się w górę lub też spaść na dół. Zapotrzebowanie na paliwa wzrasta, podczas gdy jego dostawa do kraju maleje. Dla nas, jako konsumentów, doskonałym rozwiązaniem jest znalezienie sposobu na zmniejszenie zużycia paliwa w naszym samochodzie. Ekonomiczne prowadzenie samochodu pomaga nam zaoszczędzić pieniądze. Planuj zatem każdy wyjazd z wyprzedzeniem i szukaj nowych rozwiązań, które będą bardziej ekonomiczne.
jazda po śniegu

Jak jeździć po śniegu?

Bezpieczna Jazda
Kiedy śnieg i lód pokrywają ulice dobrze jest wiedzieć jak jeździć bezpiecznie samochodem w trudnych warunkach. Poniżej znajdziesz kilka technik, które pomogą ci kontrolować swój samochód w zimie.
hamowanie biegami

Jak hamować biegami?

Bezpieczna Jazda
Hamowanie biegami (inaczej hamowanie silnikiem) polega na redukcji biegów i pozwala uniknąć poślizgu na śliskich powierzchniach (w zimie podczas jazdy po śniegu, lodzie).
bieszczady - jazda w terenie

Jak jeździć w terenie samochodem?·

Doskonalenie Techniki Jazdy
Zanim wyjedziesz swoim samochodem w bardziej wymagający teren sprawdź czy posiadasz odpowiednie wyposażenie. Podstawowymi narzędziami każdego terenowca są: łopata, lina, siekiera i podnośnik. Dzięki tym narzędziom będziesz w stanie wyciągnąć samochód z błotnej pułapki.
Przede wszystkim na wyprawę najlepiej wybierać się wraz z przyjaciółmi kilkoma samochodami, wtedy zawsze będziesz mógł liczyć na asekurację i pomoc w trudnej sytuacji. Jeżeli podróżujesz sam zadbaj o to by samochód był odpowiednio wyposażony w opony typu MT oraz wyciągarkę.