Jak Irlandczycy obchodzą dzień św. Patryka w Dublinie?

Atrakcje turystyczne

Stolicę Irlandii trzeba odwiedzić w marcu. Pachnie wokół wiosną, a patron wyspy, święty Patryk, zaprasza na wesołe parady i festyny. Nigdzie chyba tak radośnie nie manifestuje się dumy z miasta i kraju. Dzień świętego Patryka obchodzony 17 marca to narodowe święto Zielonej Wyspy i dzień wolny od pracy. Tradycyjnie w całym kraju odbywają się wtedy parady. Ta w Dublinie – to widowisko godne Broadwayu. Muzycy, tancerze i artyści w kolorowych strojach w karnawałowej atmosferze pokonują trasę od placu Parnella do katedry świętego Patryka przez trzy godziny. Na fantazyjnych platformach, entuzjastycznie witani przez tłumy, jadą gigantyczne postaci z irlandzkich legend, kibice Bohemiansa (największego klubu piłkarskiego w Irlandii), reprezentanci najlepszych szkół, lokalne orkiestry, a na końcu powoli suną zielone, zabytkowe automobile.

Liptovske vidly

Dlaczego warto odwiedzić Liptovske vidly?

Wakacje rodzinne

Widełki jakości i cen są tu szerokie jak mało gdzie. Od superluksusowych hoteli po pryczę w malowniczym schronisku. Od pieczonego sera po finezyjną kuchnię. Od szaleństw na stoku po zabawy niemające nic wspólnego z nartami.

Słowacja

Tropem Janosika - jak spędzić rodzinne ferie na Słowacji?

Wakacje rodzinne

Ciągle chodzi się tu z turoniem i wspólnie śpiewa kolędy. Jakby nigdy nic. Dziwów zresztą mają tu więcej: w okolicy zbójował Janosik i grasował Nosferatu, ich ślady są na wyciągnięcie ręki. Można nawet uwierzyć w spotkanie z yeti. Tym bardziej że na słowackim Liptovie najwyraźniej wszystko jest możliwe. Witajcie u podnóża całkowicie odmienionego Chopoka

Populonia

Co zwiedzić w Toskanii?

Krajoznawcze
Wybierasz się do Włoch i planujesz zobaczyć i zwiedzić Toskanię? Toskania kryje za sobą wiele tajemnic. Tutaj dowiesz się gdzie należy być, aby poznać tą fascynującą krainę i jej najwspanialsze miejsca.
Wycieczka - Mediolan

Co warto zwiedzić w Mediolanie?

Atrakcje turystyczne
Należy do miast Wielkiej Czwórki Mody (obok Nowego Jorku, Londynu i Paryża). W lutym w Mediolanie projektanci pokażą nowe kolekcje. Podoba się tu fanom mody i zakupów, a także wielbicielom sztuki i zabytków. Mediolan to idealne miasto na krótki wypad, tym bardziej że dolecieć tu można tanimi liniami. Warto odwiedzić Mediolan i przekonać się, jakie atrakcje tam na nas czekają.
Pecz - co zwiedzić

Peszt - co zwiedzić?

Atrakcje turystyczne
Pecz to jedno z najstarszych miast Węgier. Nazwa miasta nawiązuje podobno do pięciu kościołów, które wybudowano w Peczu. Leżące na terenie starożytnej Panonii, już sześć tysięcy lat temu było osadą Ilirów i Celtów. Rzymianie założyli tu miasto w II w. n.e. Od IV w. w mieście rozwijało się chrześcijaństwo, a od 1009 r. w Peczu była siedziba biskupstwa. Miasto jest niewielkie, ale urokliwe.
wakacje w Chorwacji - Istria

Wakacje w Chorwacji - co zwiedzić?

Atrakcje turystyczne
Na Istrię najlepiej przyjechać latem. Choć temperatura powietrza jest tu wtedy wysoka (raczej ponad 30 stopni), to lekka morska bryza od morza sprawia, że nie czuje się upału, tylko przyjemną świeżość! Warto przyjechać tutaj z całą rodziną. Niesamowity klimat i gościnność Chorwatów sprawią, że z pewnością tam wrócisz. Atrakcji tam nie brakuje, na pewno nie będziesz się nudzić. Poniżej znajdziesz praktyczne porady, które ułatwią ci wypoczynek w tym cudownym kraju. Jeśli lubisz morskie przygody, wypożycz jacht – choćby na kilka godzin. Kołysząc się na wodach Adriatyku, będziesz cieszyć się widokiem setek kolorowych żagli...

Paryż: Montmartre - co warto zobaczyć?

Atrakcje turystyczne
Nim otwarto Wieżę Eiffla, Montmartre było najwyższym punktem Paryża. Wzgórze, leżące z dala od płynącej przez metropolię Sekwany, oferowało wyśmienite widoki na rosnące miasto i uchodziło za... święte. Na jego szczycie w starożytności znajdowała się rzymska świątynia Merkurego. Paryski Montmartre – dzielnica artystów, malarzy, śpiewaków i przede wszystkim turystów – zachwyca nieustannie od z górą stu lat. Zapraszamy.
Rydzyna wycieczka

Rydzyna - Co warto zwiedzić?

Atrakcje turystyczne
Rydzyna to miasteczko jak z bajki. Malutkie, z urokliwym rynkiem z barwnymi kamieniczkami. Na wprost ratusza architekci zaplanowali oś widokową na znajdujący się nieopodal zamek. I to jaki! Powstał pod koniec XVII w. dla rodu Leszczyńskich, którzy nie szczędzili czasu i pieniędzy, by ich siedziba stała się najokazalszą w Wielkopolsce. W latach 1705-1709 rezydował tu król Polski, Stanisław Leszczyński. Gdy po utracie korony udawał się na emigrację, sprzedał zamek Aleksandrowi Sułkowskiemu i trzeba przy- znać, że dla zamku było to szczęśliwe zdarzenie. Przez wiele lat trwała jego rozbudowa i upiększanie, a książęca rezydencja stała się szybko jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych.
Stara Synagoga - Kazimierz

Śladami kultury żydowskiej - synagogi i muzea

Zwiedzanie
Według rocznika statystycznego, w 1939 r. w Polsce żyło ok. 3,5 mln Żydów, czyli 10 proc. ogółu ludności. W małych miasteczkach Żydzi stanowili często ponad 50 proc. mieszkańców. Polska była największym ich skupiskiem w ówczesnej Europie i drugim co do wielkości na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Faszyzm doprowadził do zagłady niemal całej społeczności, ale nieliczne materialne pamiątki ich kultury przetrwały. Wciąż w naszym kraju są miejsca pozwalające na spotkanie z autentyczną kulturą żydowską. Już jest muzuem. Koncepcja budowy dużego ośrodka poświęconego historii polskich Żydów narodziła się w 1997 r. Przeznaczono na ten cel działkę na Muranowie, jedyną niezabudowaną część dawnej dzielnicy żydowskiej. 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie, w Warszawie rozpoczęła się działalność Muzeum Historii Żydów Polskich.