Wakacyjne szaleństwo z adrenaliną

Atrakcje turystyczne

Połowa wakacji już za nami. Twój urlop przeszedł już do historii, ale marzy ci się relaks połączony z rozrywką? Nic prostszego! Zaplanuj szalony wypad weekendowy do największego w Polsce parku rozrywki. Energylandia czeka właśnie na Ciebie! Mniej więcej w połowie drogi między Katowicami a Krakowem, dokładnie w Zatorze, znajduje się 26 hektarów rozrywki na światowym poziomie - prawdziwy raj dla dzieci oraz dorosłych, którzy czasem lubią poczuć się jak maluchy.

Maroko

Co zobaczyć w Maroko?

Ogólne porady
Maroko to kraj niespodzianek i kontrastów. Zobaczysz tu pozostałości z czasów rzymskich, ale i perły sztuki islamskiej. Kraj przyciąga zapachami, oszałamia kolorami, kusi egzotyką. To prawdziwa mozaika orientalnej kultury, świat rodem z baśni. Są tu góry, plaże, oazy. Ogromny zachwyt budzą miasta, nazwane cesarskimi. Kiedy najlepiej wybrać się do Maroka? Co warto zobaczyć, gdy tam już będziemy? Na te pytania odpowie ci niniejszy poradnik.
Dubrownik

Wakacje w Dubrowniku – jak je zaplanować?

Atrakcje turystyczne
Laureat nagrody Nobla George Bernard Shaw napisał, że „Ci, którzy szukają raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrownika”. Warto wziąć to pod uwagę planując urlop, bo nie ma w tym przesady! Położony na zboczu góry Srd (412 metrów n.p.m.) Dubrownik konkuruje z Wenecją o miano najpiękniejszego miasta śródziemnomorskiego. W całości został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego artykułu dowiesz się co zwiedzić w Dubrowniku i co wziąć pod uwagę planując wakacje.
The Tower of London

Jak zwiedzać The Tower of London?

Zwiedzanie
Słynne londyńskie więzienie znajduje się na tzw. East End Londynu, jest to miejsce zaraz obok London Bridge, czyli słynnego londyńskiego mostu. Przepiękne Tower of London wyrasta na Tamizą, zostało zbudowane w 1078 roku przez Wiliama Zdobywcę. Poza królewskim więzieniem, znajduje się tam również królewska rezydencja, menażeria i miejsce przechowywania królewskich klejnotów koronnych, a także zbrojownia. Aby się tam dostać, najłatwiej jest wysiąść na stacji metra Tower Hill.

Co warto zwiedzić w Słowackiej Dolinie Demianowskiej

Atrakcje turystyczne

To kraina legendarnych harnasi i rozleniwiających ciepłych wód. Uważana za jedną z najpiękniejszych dolin Niżnych Tatr Dolina Demianowska odwiedzana jest chętnie nie tylko przez Słowaków, ale i sąsiadów z Polski. O każdej porze roku, ale szczególnie zimą, gdy przywdziewa malowniczą białą szatę. Długa na 15 km dolina rzeczki Demianówki wcina się głęboko w masyw Niżnych Tatr, formując w nim podziemny system krasowy.

co warto zobaczyć w Zagórzu?

Co warto zobaczyć w Zagórzu?

Weekendowe
Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń... Te słowa Jana Pawła II obecne są w ruinach zagórskiego klasztoru. Monumentalnych ruin na wzgórzu Marymont, otoczonych z trzech stron rzeką Osławą, nie da się nie zauważyć. To pozostałości klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Zakonnicy wprowadzili się tu w 1714 r., mimo że budowa wciąż trwała. Kompleks przypominał średniowieczną warownię obronną. Nic dziwnego, przecież znajdował się na krańcach Rzeczypospolitej.
Lanzarote

Co warto zobaczyć w Lanzarote?

Atrakcje turystyczne
Wprost z morza wyrastają bazaltowe skały, ale wybrzeże wyspy kryje też piękne kameralne plaże. Lanzarote ma jeszcze jedną niespodziankę – krajobrazy wymyślone przez niezwykłego artystę. Ten niezwykły kawałek lądu dzieli od Afryki jedynie 125 km, a od Hiszpanii – do której należy – aż 1000 km. Lanzarote to jedna z Wysp Kanaryjskich, które politycznie są częścią Królestwa Hiszpanii, a więc i Unii Europejskiej. Usytuowana nieco na uboczu, jest mniej oblegana niż turystyczne „kombinaty” na Teneryfie i Gran Canarii. Hoteli jest tu mniej i nie rzucają się w oczy, nie strzelają w niebo kilkunastopiętrowymi wieżami. Dróg jest niewiele, a znaczną część wyspy zajmują rezerwaty przyrody. Przez całe wieki Lanzarote była uznawana za prawdziwy koniec świata. Co więc przyciąga tu dwa miliony turystów rocznie?
Tarragona

Co warto zobaczyć w Tarragonie?

Wakacje rodzinne
Odwiedzamy starożytne rzymskie miasto, które jest jednym z centrów hiszpańskiej Katalonii. Chociaż leży blisko słynnej Barcelony, pozostaje nieco na uboczu. Ten cień metropolii sprawia, że nawet w sezonie nie ma tu wielkich tłumów turystów. teraz, w czasie poprzedzającym Wielkanoc, jest wyjątkowo ciekawie. Ruszają barwne procesje. Pomiędzy tysiącletnimi ruinami odtwarzanie są tradycje pielęgnowane przez średniowieczne bractwa...
Podróż do Neapolu

Wakacje w Neapolu - przewodnik dla turystów

Atrakcje turystyczne
Zobaczyć Neapol...i wcale nie umrzeć, jak chce stare porzekadło. A jeśli już umierać, to najwyżej z zachwytu. Bo stolica południowych Włoch słynie z gwarnych ulic, znakomitych zabytków i bajecznej kuchni. Nie ma miasta bardziej włoskiego niż Neapol. To tu narodziła się pizza, a nad ulicami do dziś powiewa rozwieszone pranie – niepisany symbol południa Włoch. Chaotyczny Neapol potrafi zirytować, nawet przerazić (wszak to kolebka mafii), ale i... zafascynować.
Jezioro Garda - czy warto

Czy warto wybrać się nad Jezioro Garda?

Atrakcje turystyczne
Wśród wzgórz włoskiego Trydentu znajdziesz wyjątkowe zakątki, kryjące wiele niespodzianek. Urzeknie Cię aura małych portów. Wody tego jeziora nawet jesienią przypominają turkusową toń Adriatyku. Nic dziwnego zatem, że tak niezwykłe w północnej części Włoch miejsce odwiedzają setki turystów. Wzdłuż 50-kilometrowego brzegu jeziora znajdziesz aż kilkanaście urokliwych, typowo włoskich, romantycznych miasteczek. A w nich zabytkowe kościoły i stare wille w stylu rzymskim.