Praca
- Rodzaje pracy
- Szukanie pracy
- Zakładanie i Prowadzenie Firmy
- Marketing i Public Relations
- Zarządzanie Firmą
- Firma i Społeczeństwo
- Małe i Średnie Przedsiębiorstwa
- Maszyny i Urządzenia Biurowe
- Zasoby Ludzkie (HR)
- Reklama
- Ubezpieczenie i Odszkodowanie
- Zarządzanie Majątkiem
- Plany Emerytalne
- Inwestycje
- Nieruchomości
- Informacje Podatkowe
Kariera po 50Zasady Ubioru w PracyStres w PracyPrzetrwanie w PracyWystąpienia PubliczneWynagrodzenia i ZarobkiPraca w DomuZmiana ZawoduRomans w PracyDobre Nawyki w PracyRezygnacja z PracyRozwój Kariery ZawodowejWypowiedzeniaRelacje i Atmosfera w PracyPodwyżkiPraca a DzieckoEtykieta w PracyNegocjacjeOrganizacja PracyNapastowanie w Miejscu PracyPrawo Pracownika
Pokaż wszystkie 
Jak urządzić biuro bezpieczne i przyjazne dla dziecka?
Bezpieczeństwo DzieckaBiura w domu stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób pracuje właśnie w domu. Poniżej przedstawiamy kilka cennych porady, jak urządzić swoje biuro, by było bezpieczne i przyjazne dla twojego dziecka.

Dorabianie na emeryturze, urlopie wychowawczym i bezpłatnym - porady
Praca a DzieckoPrawo nie zabrania nam dorabiać nawet, jeśli mamy etat lub pobieramy świadczenia z ZUS. Trzeba tylko wiedzieć, co nam wolno, a czego nie. Okazuje się na przykład, że osoby będące na wcześniejszej emeryturze obowiązują limity zarobkowe. A co w przypadku rencistów? Czy możemy dorabiać będąc na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym? Powyżej jakiej kwoty możemy mieć z tego tytułu problemy? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dla kogo zasiłek macierzyński?
Praca a DzieckoW związku z urodzeniem dziecka przysługuje ci urlop macierzyński. Jego wymiar zależy od liczby dzieci przychodzących na świat – przy jednym dziecku jest to 20 tygodni, przy bliźniętach 31 (gdy dzieci jest więcej, odpowiednio 33, 35 i 37). Jeśli jesteś na urlopie wychowawczym i wkrótce urodzisz drugie dziecko, dręczą cię wątpliwości. Zastanawiasz się, czy będziesz miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Jak powiedzieć szefowi, że jest się w ciąży?
Ciąża a pracaNiespodzianka, jesteś w ciąży! Czy ciąża była planowana czy nie, fakt ten będzie szokiem co najmniej dla jednej osoby z Twojego otoczenia. Bardzo często okazuje się, że do takich osób należy właśnie pracodawca. Poniżej przedstawiamy wskazówki jak przekazać tą wiadomość swojemu szefowi.

Jak pracować w domu?
Praca w DomuWszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Tak mówi stare przysłowie. Dlatego ludziom pracującym w domu, ciężko się skoncentrować na zadaniach, które mają wykonać. Zbyt wiele rzeczy może rozproszyć twoją uwagę – piętrzące się domowe obowiązki, kanapa, na której możesz odpocząć, kiedy tylko masz na to ochotę, możliwość robienia wszystkiego, co jest bardziej interesujące niż praca. Padłeś kiedyś ofiarą takich pokus? Nie przejmuj się. Oto kilka rad, które pomogą ci pracować w domu w sposób efektywny:

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
Ciąża a pracaNiektóre młode matki nie mogą zostać w domu ze swoim dzieckiem na dłużej. Muszą one wrócić do pracy już po 3–4 miesiącach. Jednakże powinnaś starać się zostać w domu tak długo, jak to tylko możliwe. Nie ma lepszego rozwiązania, jak praca w domu, czy praca na pół etatu. Noworodki potrzebują bowiem wiele uwagi i troski, a nawet najlepsza opiekunka nie może dać dziecku tego, co ty. Jednak prędzej czy później będziesz zmuszona do powrotu do pracy. Nie można bowiem unikać jej zbyt długo, bez względu na to jak bardzo chcesz zostać ze swoim dzieckiem. W końcu zarówno matka, jak i dziecko będą musieli nauczyć się żyć bez siebie przez 8–10 godzin dziennie. Oto kilka wskazówek, jak przygotować siebie i dziecko do powrotu do pracy, aby było to łatwiejsze dla was obojga.

Jak pogodzić wychowanie dzieci z karierą?
Praca a DzieckoTen problem ma coraz więcej mam na świecie. Kobiecie w dzisiejszych czasach już nie wystarczy zajmowanie się domem i dziećmi. Chce ona poczuć się również docenianą pracowniczką, którą wszyscy będą szanować a ona sama będzie dążyła do kolejnego awansu zawodowego. Pogodzenie wychowania dzieci z karierą zawodową jest dość trudne, aczkolwiek możliwe. Dla chcącego nic trudnego!

Jak oddzielić pracę od życia prywatnego?
Dobre Nawyki w PracyŻycie człowieka dzieli się na dwie strefy - prywatną i zawodową. Mieszanie jednej z drugą jest nieuniknione, lecz nadmierna ingerencja jednej sfery w drugą może poważnie zaszkodzić równowadze Twoje życia. Każdy człowiek powinien nauczyć się oddzielać życie osobiste od zawodowego i swoje problemy rodzinne zostawiać przed wejściem do pracy. Jak się tego nauczyć? Dowiesz się czytając ten artykuł.

Ile przysługuje dni urlopu okolicznościowego?
Praca a DzieckoUrlop okolicznościowy jest to zwolnienie pracownika od pracy w związku ze szczególnym wydarzeniem w jego życiu (ślub, pogrzeb, narodziny dziecka). Pracownik w trakcie urlopu okolicznościowego zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wymiar urlopu okolicznościowego uzależniony jest od rodzaju zdarzenia, które jest powodem ubiegania się o urlop. Urlop ten udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Pracownik powinien wykorzystać go w dniu wystąpienia zdarzenia, w najbliższych dniach je poprzedzających (np. przygotowanie przyjęcia weselnego) lub następujących po nim (np. odbiór nowo narodzonego dziecka ze szpitala). Okoliczności uprawniające do uzyskania urlopu okolicznościowego powinny być potwierdzone przez pracownika poprzez dostarczenie do kadr takich dokumentów jak akt ślubu, akt zgonu, akt urodzenia się dziecka, itp. Wymiar urlopu okolicznościowego przysługującego pracownikom w poszczególnych przypadkach znajdziesz poniżej.

Jakie prawa ma ciężarna w pracy?
Ciąża a pracaWcześniej powiesz szefowi o swoim odmiennym stanie – szybciej skorzystasz z przywilejów dla kobiet w ciąży. Warto wiedzieć, że polskie prawo chroni prawa kobiet w ciąży. Jednak, aby z tego prawa skorzystać, powinna o ciąży poinformować pracodawcę. Najlepiej dostarczyć mu odpowiednie zaświadczenie od ginekologa. Informacją o ciąży będzie także zwolnienie od dowolnego lekarza z kodem B, który oznacza, że zatrudniona spodziewa się dziecka. M.in. uprawnia ono do otrzymywania w czasie zwolnienia lekarskiego 100, a nie 80 proc. pensji.