uzależnienie od kokainy

Jak rozpoznać uzależnienie od kokainy?

Uzależnienia
Statystyki bywają zabawne. Jeśli usłyszy się, że 2,8% Amerykanów w wieku 15-64 lat bierze kokainę, można pomyśleć, że uzależnienie od tego narkotyku jest zjawiskiem marginalnym. Jeśli jednak dodamy, że połowa światowej konsumpcji kokainy przypada na Stany Zjednoczone, otrzymamy przerażającą liczbę – około 300 ton kokainy rocznie. Sytuacja w Europie nie wygląda wcale lepiej. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez ekspertów z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), coraz więcej ludzi w Europie zażywa kokainę. Zgodnie z najnowszymi danymi (2009r.) około 13 milionów Europejczyków w wieku między 15, a 64 rokiem życia przynajmniej raz w życiu próbowało kokainy. Ponad połowę z nich stanowią ludzie, którzy nie ukończyli 34 lat i to właśnie w tej grupie wiekowej notuje się największy wzrost używania kokainy. Największa popularnością kokaina cieszy się w Danii, Hiszpanii, Irlandii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Polska znajduje się wśród krajów o najniższym odsetku używających kokainy. Jak podaje raport, przynajmniej raz sięgnęło po nią 1,1% osób w wieku 15-24 lat, czyli około 66 tys. młodych ludzi. Suche statystyki stają się tym bardziej przerażające, jeśli uświadomimy sobie, jakie szkody kokaina może wywołać w organizmie. Niezależnie od sposobu w jaki jest zażywana, stanowi olbrzymie niebezpieczeństwo, ponieważ nikt nie jest w stanie określić śmiertelnej dawki. Do skutków jej stosowania zaliczyć można: martwicę tkanki nosa, apopleksję, arytmię, zawał serca, wylew, niewydolność oddechową, uszkodzenie nerek, AIDS lub zatory układu krążenia. Niektórzy reklamują kokainę jako wystrzałowy, ekskluzywny narkotyk. Jednak ludzie naprawdę od niej uzależnieni nie skupiają się już na złudzeniach, całą swoją uwagę koncentrują na tym, jak zdobyć kolejną działkę. Rodziny ponad 60 tysięcy młodych Polaków, ich przyjaciele i współpracownicy mogą zastanawiać się, co dzieje się z ich bliskimi. Oto kilka objawów uzależnienia od kokainy, które pomogą wam zidentyfikować problem.
przybrana rodzina

Jak zyskać sympatię przybranych dzieci?

Życie Rodzinne
Bycie przybranym rodzicem to wielkie wyzwanie. Wchodząc w nową rolę łatwo jest nieświadomie popełnić wiele błędów, związanych chociażby z niewłaściwą komunikacją z pasierbami, niedopracowaną dyscypliną, a nawet próbą kupienia uczuć przybranego dziecka. Mam nadzieję, że wskazówki, których tu udzielę, pomogą ci uniknąć tych powszechnych błędów.
dziecko a rozwód

Jak oszczędzić dziecku cierpienia związanego z rozwodem?

Separacje
Rozwód rodziców to dla każdego dziecka traumatyczne przeżycie. Dzieci stają się bardzo wrażliwe, gdy są świadkami spięć między rodzicami. Często znajdują w środku całego konfliktu i czują się tak, jakby musiały się opowiedzieć się za którąś ze stron. Rodzice muszą sobie wówczas zadać pytanie, co jest dla nich ważniejsze: własne ego czy dobro dziecka. Jak istotne jest chronienie dziecka przed skutkami rozwodu? Czy dziecko znaczy mniej od dwojga ludzi kłócących się o podział majątku? Najwięcej szkód dla psychiki dziecka może wyniknąć z niepohamowanej potrzeby jednego lub obojga rodziców skupienia całej uwagi wyłącznie na sobie, zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Oto kilka kroków, które trzeba przejść, żeby nauczyć się jak nie ranić dzieci w trakcie rozwodu.
bezpieczeństwo dziecka w sieci

Jak chronić dziecko w sieci?

Bezpieczeństwo Dziecka
Żyjemy w czasach, w których każde dziecko jest narażone na niebezpieczeństwa płynące z Internetu. Jako rodzice mamy obowiązek chronić nasze dzieci przed tymi zagrożeniami. W tym artykule przedstawię jakie kroki trzeba podjąć, żeby zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa w sieci.
samotna matka

Jak samotnie wychować dziecko?

Opieka nad dzieckiem
Niezależnie od tego czy jest to twój własny wybór, czy splot różnych okoliczności, samotne wychowywanie dziecka jest nie lada wyzwaniem. Musisz być przygotowany na wiele rzeczy, ale już wkrótce odkryjesz, że samotne rodzicielstwo nie stanowi żadnej przeszkody w zapewnieniu dziecku świetlanej przyszłości.
samobójca

Jak rozpoznać samobójcę?

Choroby Psychiczne
Nie zawsze łatwo jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś ma skłonności samobójcze. Istnieją określone zachowania, których zaobserwowanie powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Potencjalni samobójcy nie zawsze wykazują depresyjny nastrój. Zdarzają się w ich życiu dni, kiedy wszystko wydaje się normalne. Jednak, gdy przyjrzeć im się bliżej widać od razu, że coś jest nie tak. Osoba, która ma skłonności samobójcze wymaga profesjonalnej opieki psychologicznej. Pamiętaj o tym, jeśli zidentyfikujesz przedstawione poniżej objawy:
stop przemocy domowej

Jak nie być ofiarą przemocy domowej?

Kryzysy Małżeńskie
Przemoc domowa to znęcanie się słowne lub fizyczne na członkach swojej rodziny. Nie ogranicza się ona tylko do ataków siłowych, ale dotyczy również przemocy psychicznej, emocjonalnej, seksualnej i nadużyć finansowych. Oto jak uniknąć przemocy domowej lub zapobiec jej, jeśli zauważyłaś pierwsze jej przejawy.
Środa Popielcowa

Jak obchodzić Środę Popielcową?

Święta i Uroczystości na Świecie
Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Dla chrześcijan jest to zawsze znak, że należy zakończyć okres beztroskiego karnawału i zacząć przygotowywać się do odpowiedniego przeżywania Wielkanocy.
aloes

Jak zrobić żel aloesowy?

Choroby skóry
Żel aloesowy to doskonały naturalny kosmetyk przyspieszający gojenie się ran i korzystnie wpływający na skórę (świetnie sprawdza się jako tonik do twarzy!). Jego właściwości antyseptyczne, przeciwświądowe i nawilżające sprawiają, że jest on szeroko stosowany zarówno w preparatach farmaceutycznych, jak i kosmetycznych. W tym artykule dowiesz się jak samodzielnie zrobić całkowicie naturalny żel aloesowy.
migrena oczna

Jak leczyć migrenę oczną?

Bóle Głowy
Silny ból z jednej strony głowy, pojawiający się zazwyczaj w okresie menopauzy, jest najczęstszym objawem migreny ocznej. Ta forma migreny wiąże się z zakłóceniami widzenia, ostrości wzroku i pojawieniem się tzw. aury. Aura może (choć nie musi) pojawiać się wraz z bardzo natarczywym bólem głowy lub oczodołów. Przybiera różne formy: błysków świetlnych, jaskrawych kolorów, ślepych plamek, zygzakowatych linii lub innych kształtów geometrycznych. Migrena oczna częściej dopada kobiety, niż mężczyzn. Pacjenci skarżą się na problemy ze wzrokiem, trwające od 5 do 20 minut. Nie mają one żadnego trwałego wpływu ostrość widzenia. Jeśli cierpisz na ten rodzaj migreny, przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jakie są jej przyczyny i co możesz zrobić, żeby ją wyleczyć.