Dla kogo emerytury częściowe?

ZUS
Reforma emerytalna wydłużyła czas, jaki musimy pracować, by zyskać emeryturę. Wiek emerytalny podlega stopniowemu przedłużeniu – o jeden miesiąc dla osób urodzonych w kolejnych kwartałach. Jednocześnie jednak wprowadzono nowe świadczenie, które mogą pobierać osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., jeśli nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego. Od 1 stycznia 2014 r. mają one prawo wystąpić o przyznanie emerytury częściowej.
zawieszenie prawa do emerytury

Kiedy ZUS może zawiesić emeryturę?

ZUS
ZUS zawiesił twoją emeryturę dlatego, że łączyłeś ją z pracą na etacie? Musi oddać te świadczenia i to wraz z odsetkami. Niestety, ZUS nie będzie o tym informować. Wniosek trzeba złożyć samemu. Dotyczy to osób, które od stycznia 2009 r. osiągnęły wiek emerytalny i mogły otrzymywać emeryturę, jednocześnie dalej pracując. Wprowadzono jednak nowe przepisy, według których emeryci, jeśli chcieli dostawać emeryturę, musieli do końca września 2011 r. dostarczyć świadectwa pracy potwierdzające zwolnienie się z firmy.

Co wybrać: ZUS czy OFE?

ZUS
Od 1.04. do 31.07. br. możesz zdecydować, gdzie chcesz odkładać pieniądze na emeryturę. Czy tylko w ZUS, czy również w OFE. Jeśli chcesz, aby część two jej składki emerytalnej trafiała do OFE, musisz złożyć odpowiednie oświadczenie w ZUS (znajdziesz je na stronach internetowych ministerstw pracy, finansów, a także ZUS-u i Komisji Nadzoru Finansowego). Oświadczenie możesz złożyć osobiście w dowolnym oddziale ZUS, wysłać pocztą lub przekazać elektronicznie (www.pue.zus.pl), jeśli masz w ZUS-ie potwierdzone konto.
Czy konto IKE się opłaca

Czy konto IKE się opłaca?

IKE (III Filar)
Niestety, nasza finansowa przyszłość na emeryturze wygląda źle. Z prognoz Ministerstwa Pracy wynika, że świadczenia emerytalne w najbliższych 20-30 latach będą niższe od obecnych nawet o jedną trzecią. Musimy sami zatroszczyć się o godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej. Jednym z lepszych pomysłów jest odkładanie pieniędzy na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE).
świadczenie przedemerytalne

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

ZUS
Podwyższenie wieku emerytalnego i duże bezrobocie sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na skorzystanie ze świadczeń przedemerytalnych. W ubiegłym roku pieniądze z tego tytułu otrzymywało ponad 155 tys. osób – o ponad 30 tys. więcej niż w 2012 r. Wyjaśniamy, kto może takie świadczenie otrzymać. Świadczenie przedemerytalne przyznawane jest osobom, które mimo długiego stażu pracy nie nabyły jeszcze prawa do emerytury a jednocześnie straciły możliwości wykonywania pracy zarobkowej. Nie jest to jednak to samo, co wcześniejsza emerytura.
odprawa emerytalna

Kiedy pracownik może otrzymać odprawę emerytalną?

ZUS
Każdy pracownik, który spełnia warunki do emerytury ma prawo do odprawy emerytalnej. W tym roku przechodzisz na emeryturę, a firma będzie chciała zatrudnić cię ponownie? W takim razie zapewne zastanawiasz się kiedy wypłaci ci odprawę emerytalną – teraz czy po zakończeniu okresu tego drugiego zatrudnienia? Jesteś ciekawy, czy możesz otrzymać odprawę dwa razy? Nie tylko ty ciebie nurtują te pytania, odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
OFE

Jak zostać w OFE?

OFE (II filar)
Otwarte Fundusze Emerytalne (w skrócie OFE) należą do II filaru systemu emerytalnego. Każdy kto podejmuje swoją pierwszą pracę i jest urodzony po 1 stycznia 1969 r. ma miesiąc, by zawrzeć umowę z jednym z OFE. Jeśli w ciągu miesiąca nie zadeklarujemy wyboru funduszu, ZUS zrobi to za nas (czyli losowo przydzieli nas do funduszu). Zastanawiacie się co zrobić, by w związku ze zmianami dotyczącymi wypłat emerytury nadal pozostać w OFE? Od 1 lutego zaczęły obowiązywać nowe przepisy, które pozostawiają każdemu wybór, czy chce na przyszłą emeryturę oszczędzać w otwartym funduszu emerytalnym i ZUS, czy też tylko w ZUS.
zmiany w OFE

Zmiany w OFE: Co trzeba o nich wiedzieć?

OFE (II filar)
Należysz do OFE? Musisz zdecydować, czy w nim zostać. Jeśli nie złożysz w terminie oświadczenia, twoje składki będą trafiać tylko do ZUS-u. Sama musisz wybrać jedną z dwóch możliwości: pierwsza – nadal oszczędzać na przyszłą emeryturę i w OFE, i w ZUS-ie równocześnie, albo druga – tylko w ZUS-ie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co się bardziej opłaca – pozostać w OFE, czy odejść? To zależy m.in. od tego, ile czasu pozostało ci do emerytury oraz od wysokości twojego wynagrodzenia. Przykładowo osoby, które zarabiają powyżej średniej krajowej pensji, i są w wieku 30+ lub 40+, mogą podzielić składkę między OFE i ZUS. To może ci się opłacać. Dlatego że wtedy w OFE zgromadzisz większe składki, które – gdy będą dobrze inwestowane, mogą zwiększyć emeryturę. Natomiast osoby, którym zostało 10 lub mniej lat do emerytury, i pozostaną w OFE, i tak będą miały przekazywane tu środki tylko do listopada 2014 r.! Potem nazbierane przez nich przez lata środki będą sukcesywnie przekazywane do ZUS. Te osoby mogą rozważyć więc zostanie tylko w ZUS-ie.
wypłata zawieszonych emerytur przez ZUS

Wypłata zawieszonych emerytur przez ZUS - co warto wiedzieć?

ZUS
Mamy bardzo dobrą wiadomość dla osób, którym ZUS wstrzymał wypłatę emerytur, bo nie zwolniły się z pracy. ZUS odda zaległe świadczenia i to wraz z odsetkami. Można już składać wnioski o wypłatę pieniędzy. Zamieszanie z wypłatą świadczeń spowodowane było zmianą przepisów. Od stycznia 2009 r. osoby, które osiągnęły wiek emerytalny mogły otrzymywać emeryturę, jednocześnie dalej pracując. Jednak rząd postanowił to zmienić. Wprowadził przepisy, według których emeryci, jeśli chcieli dostawać emeryturę, musieli do końca września 2011 r. dostarczyć świadectwa pracy potwierdzające zwolnienie się z firmy.
stawki emerytalne dla kobiet

Emerytura: Jakie stawki dla kobiet?

OFE (II filar)
Świadczenie pełne, pomostowe czy częściowe? Sprawdź, kiedy i do jakiego rodzaju emerytury będziesz miała prawo i co może mieć wpływ na jej wysokość. Co zmiany w przepisach dotyczących emerytur oznaczają dla kobiet, które dziś pracują zawodowo, a na emeryturę przechodzić będą za kilkanaście, kilkadziesiąt lat? Jak długo będziemy pracować? Na jakie emerytury możemy liczyć? Warto to wiedzieć, by nie dać się zaskoczyć i w porę dokonać odpowiedniego wyboru.