Jak przygotować się do pielgrzymki

Jak przygotować się do pielgrzymki?

Chrześcijaństwo
Współczesne grupowe pielgrzymowanie to swoiste „rekolekcje w drodze”, w czasie których wierni pragną spotkać Boga, odkryć samych siebie, na nowo poukładać swoje życie. Organizowane są też motorowe, rowerowe, konne, biegowe, a nawet... na rolkach. Ta ostatnia cieszy się największym zainteresowaniem. W trakcie wędrówki spotykają kapłanów, którzy idąc, służą wsparciem duchowym i są do dyspozycji każdego, kto chce rozmawiać.
Jak oglądać sztukę w internecie

Jak oglądać sztukę w internecie?

Google
Aby zobaczyć z bliska warstwy farby na autoportrecie Paula Gauguina w Musée D’Orsay, nie potrzebujemy już ani biletu do Paryża, ani do muzeum. Obraz można centymetr po centymetrze przestudiować na ekranie telefonu, leżąc na plaży. Coraz więcej galerii i muzeów udostępnia kolekcje w internecie. Najpowszechniej dostępnym miejscem obcowania ze sztuką po zabiegu cyfryzacji jest Google Art Project. Poniżej znajdziecie praktyczne porady, które pomogą wam w oglądaniu sztuki przez internet.
Jak przebiega połóg

Jak przebiega połóg?

Zdrowie i Ciąża
Kiedy poród będziesz miała już za sobą, przyjdzie czas na to, byś mogła dojść do siebie i odzyskać siły. Właśnie po to jest połóg – czyli pierwsze 6 tygodni po urodzeniu dziecka, kiedy w ciele kobiety cofają się różne zmiany wywołane ciążą i porodem. W tym czasie obowiązują cię trzy zasady: nie możesz kąpać się w wannie, ani uprawiać seksu (twoje drogi rodne muszą być bowiem chronione przed bakteriami), ale za to powinnaś jak najwięcej odpoczywać. Organizm zresztą sam to na tobie „wymusi”, ponieważ w okresie połogu możesz odczuwać różne dolegliwości. Bez względu na to, czy będziesz rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, po przyjściu maluszka na świat czekają cię trudne chwile. Sprawdź, jak sobie wtedy radzić.
Poród w domu - sprawdź co warto o nim wiedzieć

Poród w domu - sprawdź co warto o nim wiedzieć

Poród
Coraz więcej kobiet ma świadomość, że prawo pozwala rodzić poza szpitalem, ale niewiele z nich korzysta z tej możliwości. Utrzymuje się przekonanie, że takie rozwiązanie nie jest bezpieczne. Czy słusznie? Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że narodziny dziecka odbywają się w warunkach szpitalnych, tymczasem w przeszłości znaczny odsetek dzieci w Polsce przychodził na świat w domu. Tak było jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Ciężarne rodziły w obecności akuszerek lub innych doświadczonych kobiet ze swego otoczenia. Później porody zostały przeniesione do szpitali, a kontrolę nad nimi przejęli lekarze położnicy. Dzięki temu więcej maluchów ma szansę przeżyć, ale istnieje też druga strona medalu. Rodząca kobieta poddawana jest wielu szpitalnym procedurom. Ich nadużywanie, np. zbyt częste podawanie kroplówek z oksytocyną, leków rozkurczowych, przebijanie pęcherza płodowego itd. bywa przyczyną wystąpienia powikłań w czasie porodu.

5 zabiegów ułatwiajacych poród

Poród
Akcja porodowa może przebiegać różnie. Bywa, że trzeba trochę pomóc naturze. Sprawdź, jakie metody stosuje się w różnych sytuacjach i na co powinnaś się przygotować. Ta wiedza już wkrótce ci się przyda! Nawet jeśli twój poród rozpocznie się w terminie (za normę uznaje się taki, do którego dochodzi między 37. a 42. tygodniem ciąży), nie da się wcześniej przewidzieć, co się wydarzy w jego trakcie. Przygotuj się więc zawczasu do narodzin maluszka, abyś wiedziała, czego możesz się spodziewać i co w naturalny sposób pomoże ci w wydaniu brzdąca na świat.
Poród - Jak urodzić we dwoje

Poród - Jak urodzić we dwoje?

Poród
Coraz więcej rodziców chce razem przeżywać narodziny swego dziecka. Wy też macie taki zamiar? Wspólny poród to naprawdę niezwykłe doświadczenie, które bardzo zbliża parę. Mając przy sobie partnera, kobieta zwykle czuje się pewniejsza, jest bardziej spokojna, bo wie, że on zadba o jej komfort: przypomni, jak ma oddychać, podtrzyma głowę, zaalarmuje lekarza, jeśli coś będzie nie tak. Aby jednak rzeczywiście tak było, partner powinien wiedzieć, co dokładnie ma robić. Poniżej dowiecie się jak wspólnie przygotować się do porodu i co robić, gdy już się rozpocznie, by móc z radością i dumą wspólnie powitać maluszka.
Poród - prawdy i mity

Poród - prawdy i mity

Poród
Słyszysz szpitalne opowieści koleżanek, które niedawno zostały mamami i robi ci się słabo ze strachu? Nie martw się! Twój poród na pewno będzie wyglądał lepiej, niż podpowiada ci to wyobraźnia. Komplikacje czy nieprzyjemne historie na porodówkach zdarzają się rzadko. Mimo to właśnie o nich inne mamy najchętniej opowiadają. Dlatego im bliżej do porodu, tym większy odczuwasz niepokój. Jednak ten Wielki Dzień nie musi wcale przypominać koszmaru. Przeciwnie – może ci przynieść wiele pozytywnych emocji. Przecież wtedy przywitasz na świecie swoje ukochane dziecko! Jeśli ta myśl cię nie krzepi i nadal się zamartwiasz, przeczytaj ten tekst. Obalamy w nim najczęstsze porodowe mity.
Poród - metody łagodzenia bólu

Poród - farmakologiczne metody łagodzenia bólu

Poród
Znieczulenie zewnątrzoponowe: To najskuteczniejszy oraz najbardziej bezpieczny dla matki i dziecka sposób łagodzenia bólu porodowego. Zabieg wykonuje anestezjolog. Robi to wtedy, gdy kobieta ma regularne skurcze, a szyjka macicy jest rozwarta na 3-4 cm. Lekarz wprowadza w okolice rdzenia kręgowego lek znieczulający. Rodząca nic nie czuje od pasa w dół, ale zachowuje pełną świadomość. Wie, kiedy nadchodzi skurcz, może się poruszać oraz przeć.

Jak przebiega poród?

Poród
Zastanawiasz się, czy dobrze odczytasz sygnały, że wielki finał jest tuż-tuż? Sprawdź, po czym możesz rozpoznać, że zaczynasz rodzić i co po kolei czeka cię na porodówce. Nie możesz się już doczekać chwili, gdy zobaczysz swoje maleństwo i przytulisz je do piersi... Jednak na myśl o samym porodzie ogarnia cię paniczny strach. Warto stawić czoło swojemu lękowi. Jeśli przyszła mama wie, czego może się spodziewać, zmniejsza się jej stres i poczucie bezradności. Na filmach porody zwykle rozpoczynają się gwałtownym odejściem wód płodowych, jednak w rzeczywistości rzadko się to zdarza. Początkom porodu towarzyszy bowiem wiele różnych objawów.
Jak pokonać depresję poporodową

Jak pokonać depresję poporodową?

Zdrowie i Ciąża
Urodziłaś dziecko, wiesz, że powinnaś być szczęśliwa, ale... czujesz głęboki smutek. Jak sobie z nim poradzić i szybko wyjść z dołka? Najpierw czułaś szczęście i ulgę, że już po wszystkim i że dziecko jest zdrowe. Rozpierały cię duma i miłość do maluszka. I nagle, kilka dni później – wszystko się zmieniło. Zamiast radości pojawił się lęk, czy sprawdzisz się w nowej roli. Towarzyszy mu przygnębienie, płaczliwość i poczucie, że to wszystko po prostu cię przerasta. Takie uczucia to objawy tzw. baby bluesa, czyli nagłego spadku nastroju, który pojawia się 3-4 dni po porodzie. U niektórych kobiet może trwać kilka godzin, u innych kilka tygodni. Czasem, przy braku odpowiedniego wsparcia, może przerodzić się w depresję poporodową. Dlatego warto wiedzieć, skąd się biorą te wszystkie trudne emocje i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić.