Strona głównaaurelion

Zakrzepica żył - objawy, leczenie
Choroby Układu KrążeniaChoroba ta może dotyczyć każdego fragmentu układu żylnego, ale najczęściej rozwija się w żyłach głębokich nóg, zwykle łydek lub uda, rzadziej miednicy. W jej przebiegu powstają w naczyniach krwionośnych skrzepliny, zakrzepy – grudki zakrzepniętej krwi. Stopniowo wypełniają one wnętrze żyły powodując zwężenie lub całkowite zamknięcie jej prześwitu. Wtedy krew nie może swobodnie przepływać. Ta sytuacja jest niepokojąca, jednak nie zagraża życiu. Niebezpiecznie zaczyna być wtedy, gdy część lub całość skrzepliny oderwie się od ścian żyły i wraz z krwią popłynie w kierunku serca, a następnie do płuc, gdzie może zablokować tętnicę płucną. Może to skutkować zatrzymaniem krążenia i oddychania – często nagłą śmiercią. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie objawów zakrzepicy żylnej i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w dalszej części porady.

Jak zapobiegać niewydolności żylnej?
Choroby Układu KrążeniaU dorosłego człowieka serce znajduje się ponad metr nad ziemią i taki dystans musi pokonać krew. To trudne zadanie. Podczas skurczu serce wtłacza krew bogatą w tlen do tętnic, które ją rozprowadzają. Komórki pobierają od niej tlen i substancje odżywcze i wraca ona żyłami w górę do serca. Wspierają ją mięśnie, które podtrzymują żyły, oraz zastawki (fałdki w naczyniach), które zamykają się, by krew się nie cofała. Proces ten jest prawidłowy, gdy żyły są drożne, a zastawki sprawne i elastyczne. Gdy pojawia się niewydolność żylna, zaczynają się problemy. Dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka. Jak zapobiegać niewydolności żylnej dowiesz się z tej porady.

Jak uchronić się przed żylakami?
Choroby Układu KrążeniaPrzyczyną powstawania tzw. siatki pajączków są zaburzenia w odpływie krwi z kończyn dolnych i jej zalegania w naczyniach krwionośnych. Gdy zobaczysz na łydkach lub udach pierwsze „czerwone niteczki”, powinnaś zacząć działać. Tylko profilaktyka pomoże Ci uchronić się przed przewlekłą niewydolnością żylną, zapaleniem żył głębokich, wypryskiem żylnym czy nawet owrzodzeniem dolnej części nóg. Jak zatem uchronić się przed żylakami?

Nadwrażliwość na gluten - objawy, dieta
OdżywianieCzęsto nie zdajemy sobie nawet sprawy, że wiele dolegliwości spowodowanych jest jedzeniem produktów zawierających gluten (białko roślinne zawarte w zbożach). Szczególnie, jeśli nie mamy stwierdzonej celiakii ani alergii na ten składnik. Jednak coraz częściej wykrywana jest przez lekarzy nadwrażliwość na gluten (schorzenie to nie ma związku z celiakią). Podrażnia on jelita i może prowadzić do stanu zapalnego. Zmniejsza się wówczas także zdolność wchłaniania przez organizm ważnych dla nas substancji odżywczych. Jak objawia się nadwrażliwość na gluten? Jakich zmian dokonać w diecie, by wyeliminować jego niekorzystne działanie?

Dieta bez laktozy - co jeść?
OdżywianieTo dieta dla osób, których brzuch buntuje się po wypiciu mleka. Dzieje się tak, gdy organizm produkuje za mało laktazy – enzymu odpowiadającego za prawidłowy rozkład laktozy (cukru mlecznego) w nabiale. Enzym ten zanika, gdy nie pijemy mleka, dlatego z czasem pojawia się problem z jego tolerancją.

Co robić w przypadku zawału lub udaru?
Pierwsza PomocCzasem o życiu człowieka decydują minuty. Wtedy nie ma już czasu na zastanawianie się. Trzeba wiedzieć jak rozpoznać zagrażające życiu objawy i w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Z tej porady dowiesz się jakie symptomy świadczą o przechodzonym właśnie zawale lub udarze mózgu. Powiemy ci również w jaki sposób udzielić choremu pomocy, by ocalić nie tylko jego zdrowie, ale i życie. Przeczytaj. To bardzo ważne.

Pierwsza pomoc przy urazach – przydatna nie tylko na wakacjach
Pierwsza PomocGdy pogoda dopisuje, aż chce się pospacerować, wskoczyć na rower, pojechać na piknik lub choćby popracować na działce. Czasem podczas letnich aktywności przytrafiają się nam różne wypadki. Nietrudno wywrócić się i potłuc, skręcić kostkę, zranić się. Oto wskazówki, jak sobie pomóc. Przydadzą się nie tylko na wakacjach!

Choroba kociego pazura - leczenie, objawy
Inne ChorobyKażdy wielbiciel kotów powinien przeczytać tę poradę. Gdy nasz pupil rozrabia i zaczyna pokazywać pazurki, może to być dla nas źródłem późniejszych kłopotów ze zdrowiem. Tzw. choroba kociego pazura to infekcja, która może się nam przydarzyć szczególnie wówczas, gdy nasz kot przebywa również poza domem. Jak ją rozpoznać? Jak się przed nią uchronić? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Jak rozpoznać zaburzenia rytmu serca?
Choroby SercaBicie serca to następujące po sobie rytmiczne skurcze przedsionków i komór. Czasami zdarza się jednak, że ten naturalny proces ulega zakłóceniom. Jaki powinno być prawidłowe tętno? Jak rozpoznać zaburzenia rytmu serca? Jakie mogą być ich przyczyny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Zapalenie ucha - leczenie, objawy, profilaktyka
Uszy i SłyszenieNiestety wakacje to idealny moment na to, żeby rozwinął się stan zapalny uszu. Częste kąpiele w basenach i naturalnych zbiornikach wodnych w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza to doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Zapalenie ucha może się jednak przydarzyć o każdej porze roku. Dowiedz się jak mu zapobiec oraz jak je rozpoznać i leczyć, gdy już się pojawi.