hipoglikemia niecukrzycowa

Hipoglikemia niecukrzycowa - jakie są jej przyczyny?

Cukrzyca
Hipoglikemia, czyli niski poziom glukozy we krwi, to stan, który dotyka nie tylko zdiagnozowanych cukrzyków. Istnieje bowiem coś takiego jak hipoglikemia niecukrzycowa. Kiedy mamy do czynienia z pierwszym typem hipoglikemii oznacza to, że w organizmie występuje zbyt mała ilość lub brak insuliny lub funkcjonuje ona w nieodpowiedni sposób. W rezultacie tych zaburzeń glukoza nie może przenikać z krwi do wnętrza komórek i nie dostarcza im energii potrzebnej do życia. W przypadku hipoglikemii niecukrzycowej, kiedy u pacjentów cukrzyca nie jest zdiagnozowana, coś innego może być przyczyną nieprawidłowości.
Zimne stopy

10 sposobów na zimne stopy

Inne Choroby
Marznące stopy, kiedy na zewnątrz temperatura nie rozpieszcza, nie są powodem do zmartwień. Niska temperatura może bowiem powodować skurcz drobnych tętniczek stóp, a dalej do ich niedokrwienia, co jest zjawiskiem naturalnym. Również nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu mogą być powodem obniżenia temperatury stóp. Jeśli jednak zimne stopy dokuczają cały rok, wówczas należy zastanowić się nad przyczynami tej dolegliwości. Objaw marznięcia stóp bardzo często może wskazywać na choroby związane z układem krążenia, anemię, uszkodzenie nerwów obwodowych, choroby naczyń obwodowych, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, chorobę Raynauda, zespół niespokojnych nóg. Jeśli marznięciu stop towarzyszą inne objawy, takie jak uczucie drętwienia i mrowienia, powstawanie ran i pęcherzy, zmiana koloru skóry, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem specjalistą celem ustalenia odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Tymczasem warto wypróbować kilka domowych sposobów, które przyniosą ulgę zmarzniętym stopom.
Łyżeczka cukru

Jak odstawić cukier?

Dla diabetyków
Czy twój stosunek do słodyczy można opisać jako burzliwe połączenie miłości i nienawiści? Kochasz zanurzać zęby w słodkiej tabliczce czekolady, ale nienawidzisz tych kilku centymetrów, o które nagle powiększyły się twoje biodra? Jeśli masz dość tego „toksycznego związku” i raz na zawsze chcesz się od niego uwolnić, oto kilka wskazówek.
Sposoby na chlamydiozę

Naturalne sposoby walki z chlamydią

Choroby Przenoszone Drogą Płciową
Chlamydioza to choroba weneryczna, która może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wywoływana jest przez bakterie Chlamydia trachomatis, które najczęściej przenoszą się podczas stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Infekcja często przebiega bezobjawowo, dlatego szybkie rozpoznanie i skuteczne leczenie jest bardzo ważne, ponieważ powikłania z nią związane są bardzo groźne – może prowadzić do stanów zapalnych narządów płciowych, a także do niepłodności. Niektóre produkty naturalne, ze względu na silne właściwości antybakteryjne, wykazują skuteczne działanie w walce z chlamydiozą. Ponadto nie powodują skutków ubocznych i mogą być bezpiecznie stosowane.
Oczyszczanie płuc

Proste sposoby oczyszczania płuc

Choroby Układu Oddechowego
Na co dzień nie myślimy o tym, jak ważna jest tak prosta czynność, jak oddychanie. A płuca to przecież jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Dochodzi w nich do wymiany gazowej, dzięki której organizmowi dostarczany jest niezbędny tlen, a wydalany dwutlenek węgla. Płuca pracują non stop, bez chwili przerwy, dlatego tak ważne jest utrzymywanie ich w dobrej kondycji. Regularne oczyszczanie pozwala usunąć szkodliwe toksyny zalegające w płucach, poprawia ich krążenie, wzmacnia je, a także oczyszcza ze śluzu. Toksyczne płuca mogą być przyczyną różnych stanów zapalnych dróg oddechowych, astmy, infekcji gardła, nieświeżego oddechu. A wystarczą drobne zmiany w trybie życia i diecie oraz stosowanie prostych zabiegów oczyszczających, by móc oddychać pełną (i zdrową) piersią.
Odżywcze wartości skórki pomarańczy

Nietypowe zastosowanie skórki pomarańczowej

Choroby Układu Krążenia
Powszechnie wiadomo, że pomarańcze są niezwykle zdrowe, głównie ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Oprócz tego są źródłem wielu innych składników odżywczych, takich jak witaminy A i B, magnezu, wapnia, potasu, fosforu. Miąższ pomarańczy jest soczysty, słodki i działa orzeźwiająco, dlatego owoc ten jest tak lubiany. Jednak po jego zjedzeniu większość z nas najczęściej wyrzuca skórkę z pomarańczy, nie zdając sobie sprawy z jej właściwości zdrowotnych  i kosmetycznych. A zawiera ona więcej składników odżywczych i flawonoidów niż miąższ! Nie marnuj więc dobrodziejstw natury i wykorzystaj zalety pomarańczowej skórki. Ma ona wiele cudownych zastosowań!
Dokuczliwe otarcia

Domowe sposoby na otarcia skóry

Choroby skóry

Otarcia to jedne z najczęstszych uszkodzeń skóry, które powstają na skutek przesunięcia skóry po twardej, szorstkiej powierzchni lub w wyniku nadmiernego ocierania się skóry o pewne części garderoby. Chociaż nie są groźne, to towarzyszy im często ból, krwawienie, pieczenie lub wysypka, a nieleczone mogą prowadzić do infekcji lub trwałego uszkodzenia skóry. Pewne czynniki mogą też pogorszyć stan uszkodzonej skóry: pocenie się, wilgoć, zbyt wysoka lub niska temperatura, suchość powietrza. Otarcia mogą pojawić się na kolanach, łokciach, udach (wtedy jest to zazwyczaj efekt intensywnych ćwiczeń lub nieszczęśliwego, drobnego wypadku), a także pod pachami lub w okolicach pachwin (w tym przypadku winowajcą jest źle dobrana bielizna lub nadwaga). Na otarcia bardziej narażone są też osoby z wrażliwą i suchą skórą. Aby złagodzić ból i pieczenie towarzyszące otarciom, można wypróbować kilka prostych sposobów domowych. Należy zastanowić się również, co jest przyczyną ich powstawania i spróbować ją całkowicie wyeliminować lub złagodzić jej skutki.

Jak rozpoznać objawy przeziębienia czy grypy?

Przeziębienie czy grypa - jak rozpoznać?

Przeziębienia i Grypa
Zatkany nos, gorączka, ogólne osłabienie organizmu – wielu z nas utrudniają one normalne funkcjonowanie w okresie zimowym. Raz nazywamy te objawy przeziębienie, innym razem – grypą. A przecież te pojęcia nie są równoznaczne i odnoszą się do dwóch zupełnie różnych stanów chorobowych. Jak więc rozpoznać, czy mamy do czynienia z przeziębieniem czy grypą? Jest kilka typowych symptomów, dzięki którym łatwo je odróżnić, a dzięki temu – skuteczniej leczyć.
Leczenie cukrzycy

Zaskakująca lista produktów, które pomagają w walce z cukrzycą

Cukrzyca
Z cukrzycą boryka się coraz więcej osób. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że jest to choroba cywilizacyjna. Często cukrzyca jest następstwem nadwagi, w którą sami się wpędzamy praktykując złe nawyki żywieniowe. Pęd życia, stres, brak wolnego czasu – to najczęstsze wymówki, które mają usprawiedliwić niewłaściwą dietę. A wystarczy odrobina chęci i świadomości, by niekorzystne dla organizmu przyzwyczajenia zastąpić zdrowymi praktykami i w ten prosty sposób znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Poniżej prezentujemy listę produktów, które korzystnie wpływają na organizm, a do tego łatwo dostępne i bez trudu można je wprowadzić do codziennej diety.
Właściwości różnych rodzaji tłuszczów

7 najczęstszych mitów o tłuszczach

Dania niskotłuszczowe
W przeciwieństwie do innych składników odżywczych, kwasy tłuszczowe mają złą reputację. To myślenie powinno jednak jak najszybciej się zmienić, ponieważ "tłuszcz tłuszczowi nierówny". Wyróżnić możemy kwasy nasycone i nienasycone, jednonienasycone i wielonienasycone, a każdy z nich ma inne właściwości i wpływ na zdrowie. Eksperci ds. żywienia już dawno docenili cechy niektórych kwasów tłuszczowych, między innymi tych zawartych w awokado lub oleju kokosowym, jednak wciąż krąży wokół nich wiele teorii na "nie". Poniżej chcemy obalić najbardziej popularne mity związane ze spożywaniem tłuszczów i wyjaśnić, dlaczego nie warto wykluczać ich z codziennej diety: