Obliczanie BMI

Jak obliczyć BMI?

Podstawy Fitnessu
Wskaźnik wagowo-wzrostowy BMI z ang. body mass index, znany również pod rzadziej używaną nazwą „Wskaźnik Queteleta II”. Jest on najprostszą metodą do zbadania cech morfologicznych jakimi są waga i wysokość ciała. Prawidłowe określenie BMI i przyporządkowanie wyniku do odpowiedniego przedziału może nam pomóc określić, budowę naszego ciała co jest niezwykle przydatne przy określeniu, czy nie mamy np. nadwagi. Obliczenie swojego BMI jest niezwykle łatwą czynnością, którą może wykonać każdy za pomocą najprostszych przyrządów. Wystarczy jedynie skorzystać z poniższych porad.
Ćwiczenia na kołysce do brzuszków

Jak ćwiczyć na kołysce do brzuszków?

Sprzęt do Ćwiczeń
Kołyska do brzuszków jest urządzeniem za pomocą którego można w efektywny i zarazem wygodny sposób ćwiczyć mięśnie brzucha. Dzięki temu pozycja osoby ćwiczącej jest najbardziej zbliżona do optymalnej. Różne systemy podpierające poszczególne części ciała wymuszają wyizolowanie mięśni brzucha dzięki czemu możemy bardzo mocno na nie oddziaływać. Jest to urządzenie z którego może korzystać każdy kto pracuje nad mięśniami brzucha, lecz przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które mają problemy podczas wykonywania zwykłych brzuszków z nadmiernym napięciem mięśni w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.
Zakup butów narciarskich

Jak kupować buty narciarskie?

Narty

Jeżeli zimą spędzasz na nartach więcej niż kilka dni, warto zainwestować we własne buty narciarskie. Butów raczej nie powinno się pożyczać chociażby ze względów higienicznych. Poza tym buty powinny być wygodne i dobrze dopasowane do stopy, co nie zawsze udaje się w przypadku wypożyczenia butów w przystokowych wypożyczalniach. Buty dobrze dopasowane w znaczny sposób zwiększają komfort i bezpieczeństwo na stoku.

Mierzenie klatki piersiowej

Jak zmierzyć obwód klatki piersiowej?

Podstawy Fitnessu

Klatka piersiowa jest częścią składową tułowia i jest zbudowana z dwunastu par żeber i mostka oraz dwunastu kręgów piersiowych zamykających tylną ścianę klatki piersiowej. W obrębie klatki piersiowej występują ruchome połączenia żeber z kręgosłupem i żeber z mostkiem. Kościec klatki piersiowej oplatają trzy grupy mięśni. Pierwszą grupą są mięśnie powierzchowne, druga grupa to mięśnie głębokie. Trzecia grupa to jeden duży mięsień – przepona, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej i jest głównym mięśniem oddechowym. Klatka piersiowa spełnia rolę ochronną dla narządów leżących wewnątrz, głównie serca i płuc. Bierze również udział w procesie oddychania. W obrębie klatki piersiowej może wytworzyć się wiele wad które mogą negatywnie wpływać na pracę narządów wewnętrznych, a także znacznie pogorszyć wygląd zewnętrzny. Dlatego też bardzo ważna jest praca nad prawidłową budową i proporcjami klatki piersiowej względem całego ciała.

Obwód w biodrach

Jak zmierzyć obwód w biodrach?

Podstawy Fitnessu
Planujesz kupić sobie spodnie przez internet i potrzebujesz się zmierzyć, ale nie masz w domu miarki krawieckiej? Niewiele osób wie, że istnieje na to rada i można to zrobić przy pomocy przedmiotów, które każda z nas znajdzie w swoim domu. Nie będziesz potrzebowała nikogo do pomocy, z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem sama. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym bez problemu zmierzysz obwód swoich bioder.
Skolioza

Jak rozpoznać skoliozę?

Kości, Stawy i Mięśnie

Skolioza (scoliosis) jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa, czyli odchyleniem od osi anatomicznej, lub jego części w płaszczyźnie czołowej. Skolioza najczęściej wywołuje zmiany w budowie klatki piersiowej, narządach wewnętrznych i układzie narządu ruchu. Prawidłowo zbudowany kręgosłup zawdzięcza swoją równowagę dzięki harmonijnemu działaniu dwóch elementów czynnych i biernych. Do elementów czynnych zaliczamy mięśnie kręgosłupa i tułowia zaś do elementów biernych zaliczamy krążki międzykręgowe. O skoliozie możemy mówić wtedy gdy w przynajmniej jednym odcinku kręgosłupa dochodzi do łukowatego wygięcia oraz utraty elastyczności w tymże odcinku. W następstwie tego zjawiska dochodzi do reakcji wyrównawczych ze strony sąsiednich odcinków kręgosłupa, które nazywamy wygięciami wtórnymi, a które są zjawiskiem pozytywnym w przeciwieństwie do wygięcia pierwotnego. Wygięcia wtórne są efektem dążenia organizmu do utrzymania pionowej postawy ciała. Zmianom w obrębie kręgosłupa mogą towarzyszyć zmiany ustawienia barków, łopatek i miednicy. Poważniejszym przypadkom towarzyszą deformacje klatki piersiowej i przemieszczenie narządów wewnętrznych. Boczne skrzywienie nie jest więc tylko defektem w znaczny sposób pogarszającym wygląd naszej sylwetki, może spowodować poważne zmiany i zaburzenia w różnych układach i narządach wewnętrznych.

 

Skoliozę rozpoznamy po wykonaniu prostych testów, które można przeprowadzić w domu bez użycia specjalistycznej aparatury pomiarowej, jednakże do przeprowadzenia testu niezbędne są dwie osoby.

Kobieta w saunie

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Sauna

Prawidłowo przyjmowane zabiegi w saunie wywierają niewątpliwie bardzo korzystny skutek w obrębie całego organizmu człowieka. Poniżej znajdziesz sposób korzystania z sauny oraz jej zalety.

Kolana koślawe i kolana szpotawe

Jak rozpoznać koślawość kolan?

Kości, Stawy i Mięśnie

Zniekształcenie kończyn dolnych w znacznym stopniu pogarsza wygląd zewnętrzny człowieka i wpływa na zmianę postawy ciała. Zmiany te są wrodzone lub nabyte. Mogą być związane z nadmiernym obciążeniem kolan, lub niewydolnością mięśni kończyn dolnych. Mogą być również reakcją organizmu na powstanie innych zniekształceń. W różnych okresach życia człowieka kończyny dolne przyjmują różne kształty. I tak u noworodków występuje szpotawe ustawienie kolan i stawów biodrowych co jest pozostałością po ułożeniu dziecka w łonie matki. Ustawienie to utrzymuje się do około trzeciego roku życia po czym przechodzi w fizjologiczną koślawość co jest prawidłowością. Około siódmego roku życia kończyny dolne powinny już tworzyć prosta linię. Pojawienie się odchyleń po siódmym roku życia jest wadą i może mieć charakter trwały. Koślawość kolan charakteryzuje się nadmiernym zbliżeniem się kolan do siebie przy oddaleniu się od siebie stóp. A dokładniej oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Sprawdzenie prawidłowego ustawienia kończyn dolnych powinno wyglądać następująco.

Płaskostopie

Jak rozpoznać płaskostopie?

Zdrowie Dziecka
Prawidłowo wykształcona stopa składa się z trzech odcinków: palców, śródstopia i stępu. Posiada również system łuków podłużnych i poprzecznych nazywanych również wysklepieniami, które są efektem prawidłowego napięcia mięśni stopy i podudzia. Wysklepienia te pełnią przede wszystkie funkcję amortyzującą podczas wykonywania różnych ruchów (bieganie, skakanie, chodzenie, itp.). Są to jakby resory rozciągające się pod wpływem zmieniającego się obciążenia. Prawidłowo wykształcona stopa powinna stykać się z podłożem trzema punktami. Pierwszą i piątą głową kości śródstopia i guzem piętowym. Zaś stopa płaska charakteryzuje się tym, że w warunkach odciążenia do podłoża przylega większa jej część lub w poważniejszych przypadkach cała stopa styka się z podłożem. Jest to najczęściej spowodowane niewydolnością bezpośrednio odpowiadających za wysklepienie stopy mięśni. Ocena stóp nie jest rzeczą łatwą. Istnieje wiele metod ich badani i obok badań, które wykonują specjaliści za pomocą specjalistycznego sprzętu są również metody, które można z powodzeniem wykonać w domu. Najłatwiejszą do wykonania w domu za pomocą przyborów jest metoda plantokonturograficzna, która jest opis znajdziesz poniżej.
Koślawe kolana

Jak leczyć koślawość kolan?

Kości, Stawy i Mięśnie

Koślawość kolan charakteryzuje się tym, że oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Mówiąc prościej oś kończyny dolnej nie tworzy linii prostej. Przy złączonych kolanach kostki wewnętrzne są nadmiernie oddalone od siebie i jest to więcej niż pięć centymetrów. Bardzo często koślawym kolanom towarzyszą wady stóp jakimi są stopa koślawa, lub płasko-koślawa. Tej wadzie bardzo często towarzyszy chód koszący.